pablo: 30 stycznia 2011, 12:38 ! . 9601

WIG, USDPLN i PLN_I

Witam, dziś krótko o możliwych scenariuszach na najbliższe tygodnie. Zapraszam.

W mijającym tygodniu wiele się nie wydarzyło. Indeksy szły w bok i w zasadzie można mówić o równowadze. Teoretycznie wybicie z konsolidacji może nastąpić w obie strony, i gdy do niego dojdzie powinno być dość dynamiczne. Byki twierdzą, że mamy trend wzrostowy bo nie padły nawet najsłabsze wsparcia, a niedźwiedzie mówią, że ostatnie wzrosty były kiepściutkie i czas w końcu zapłacić za upór.

Technika jest po stronie niedźwiedzi, co widać na wykresie:

Zacznijmy od góry:

Na wykresie widoczna jest formacja zakończenie trendu - wyspa odwrotu. Pojawiła się ona na zakończenie klina zwyżkującego w postaci zasłony ciemnej chmury. Pisałem to tym tu: http://pablo.analiza-gieldowa.pl/artykuly_analizy/447/game_over.html Przez ostatnie dni kupujący nie byli w stanie domknąć luki bessy więc wyspa odwrotu ciągle "wisi" na szczycie wykresu.

Bardzo ciekawie wyglądają średnie kroczące (13,21,34), ponieważ niezwykle wyraźna jest ich "kompresja" - tzn aktualna wycena i 3 średnie mieszczę się w przedziale 200 pkt. Sytuacja taka nie zdarza się często i zawsze oznacza silne wybicie.

Oba oscylatory wskazują w dół jako kierunek wybicia, więc moim zdaniem trzeba przygotować się na spotkanie z niższymi poziomami.

Najbliższe wsparcia to 45,480 (słabe), 44,700-44,800 (silniejsze) i 43,900-44,100 (najsilniejsze). Wydaje mi się, że całkiem szybko znajdziemy się w okolicach 44,000. Wymienione poziomy powinny działać jako krótkoterminowe wsparcia.

Obecnie fale można oznaczyć jako 1 i 2 (korekta złożona). Zobaczymy jak będzie wyglądała struktura ruchu w najbliższym czasie - wtedy będzie można wyciągać kolejne wnioski.

Bardzo ciekawie wygląda sytuacja na złotówce. Na początek indeks złotówki (PLN_I) w ujęciu tygodniowym:

Trójkąt symetryczny budujący się przez ostatnie 2 lata wygląda na ukończony. Spodziewałbym się wybicia dołem (osłabienie złotówki). Zakładając, że trójkąt był falą b, przed nami fala c, która sprowadzi PLN_I na nowe wieloletnie minima. W związku z tym, że fala a była szybka i prosta, spodziewałbym się fali c w formie bardziej złożonej. To znaczy, ruchów w dół po których następować będzie głęboka korekta.

Podobnie wygląda to na USDPLN w ujęciu tygodniowym i dziennym:

Na obu wykresach widoczna jest prowzrostowa (wzrost USD) dywergencja pomiędzy oscylatorami. Dodatkowo, poziomy z których następuje wybicie były respektowane przez rynek przez wiele lat i często były ważnymi oporami/wsparciami.

Jeśli dodamy do układanki komentarze o świetlanej przyszłości złotówki i skazanym na pożarcie dolarze, to mamy idealne otoczenie na zakończenie 2-letniej korekty.

Podsumowując, można powiedzieć, że rynki doczekają się w końcu "korekty". Ponieważ korekta oczekiwana przez komentatorów zakłada "kontrolowany" spadek o 6-8%, trzeba przygotować się na spadek o głębszym zasięgu. Rynek bowiem rzadko robi to co oczekiwane jest przez większość obserwatorów.

Spadki na giełdach powinny być potęgowane okresem umocnienia dolara i osłabienia złotówki.

© pablo

~anonim • 30 stycznia 2011, 18:48 !

Masz rację. Ale na indeksach amerykańskich i polskich brak jest nadal formacji konczącej trend.

Brak awatara

darek1 • 31 stycznia 2011, 10:27 !

Co do naszej waluty nalezy pamietać , że RPP rozpoczeła podnoszenie stóp procentowych , co spowodowało aktualnie umocnienie sie złotówki. Powszechne krążące opinie co do dalszych kroków RPP, mówią że mozna bedzie sie spodziewac dalszych podwyżek stóp procentowych w tym roku tj. sukcesywnie co kwartał o 25 pkt bazowych. Napewno jest to krok ku umocnieniu sie złotówki, ale czy FED lub inne bankowe instytucje europejskie ( bedace w strefie Euro jak i poza nią) będą czynić podobne kroki. Tego do końca nie wiemy, bo tak naprawdę wszystko bedzie zalezeć od aktualnej sytuacji danej gospodarki , a mianowicie czy inspirowany będzie kierunek zwiazany z dalszym pobudzaniem gospodarki (czyli obecnie niskie stopy % pozostaną bez zmian), czy już moze kierunek walki z potencjalną inflacją a tym samym podwyzka stóp %.

Brak awatara

pablo • 31 stycznia 2011, 20:32 !

@anonim zgadza się, chociaż pojawiła się kolejna wyspa na swig80 i mwig 40.

@darek1 - moje zdanie odnośnie poczynań banków centralnych jest takie, że nie mają pojęcia co się dzieje i co mają robić więc dostosowują się do rynku. WIBOR-y urosły od sierpnia o 0,25%, więc RPP musiała się dostosować. Wzrost kosztu pieniądza jest już widoczny na innych rynkach, więc FED i EBC będą się niedługo dostosowywać. Chyba, że Bernanke zaryzykuje publiczne zlinczowanie i będzie próbował "oszukać" rynki - tak jak przed 2007 rokiem. Na to się raczej nie zanosi.

Wzrost ilości pieniądza w obiegu (inflacja) to ostatnie rzecz która nam grozi w najbliższych miesiącach. Bardziej przejmowałbym się wyprzedażą aktywów - zauważ, że Quantitative Easing to nic innego jak wyprzedawanie aktywów przez banki biorące udział w tym programie. Sprzedają papiery skarbowe za gotówkę, którą spekulują na rynkach doprowadzając do drożyzny, omylnie nazywanej inflacją. Co prowadzi do ubożenie społeczeństw, zapaści gospodarczej i buntów głodujących społeczeństw. Tak właśnie w skrócie działa QE2.0

A to co dzieje się w Egipcie i Tunezji będzie się niedługo działo w NY, Londynie czy Warszawie. Z tym, że w NY i Londynie będą linczować bankierów a w Polsce rząd, PKP i kto się tam jeszcze nawinie.

pozdr

pablo

~anonim • 31 stycznia 2011, 23:00 !

Ja korzystam z 3 innych średnich. Po dzisiejszej sesji różnica punktowa między nimi to 47 pkt a to oznacza, że przetną się w jednym punkcie tworząc tzw. węzeł średnich tj. silny sygnał sprzedaży gdy przetną się w dół, co zdarza się rzadko raz na kilka miesięcy. Spadek nastąpi w ciągu 1 lub 2 sesji.

Brak awatara

~washoo • 1 lutego 2011, 19:05 !

Tymczasem na sp i EUR/USD nowe szczyty. Dobrze ze nie gram na forexie ale i tak martwi mnie to że ta korekta tak się przeciąga. Ciężkie czasu dla miśków

Dzięki za wpis Pablo

Brak awatara

Dodawanie komentarzy dostępne jest tylko dla zarejestrowanych i zalogowanych użytkowników. Zarejestruj się by móc skomentować ten wpis.

Profil

Analityk: pablo

  • + statystyki

  • + o sobie

Shoutbox: pablo

 

« Archiwum: Maj 2022 »
PoWtŚrCzPtSoNd
01
02030405060708
09101112131415
16171819 202122
23242526272829
3031